Nie je procesor ako procesor alebo načo si dávať pozor pri kupé telefónu #2

Nie je procesor ako procesor, výrobcovia sa predbiehajú v počte jadier, frekvencií, osadenom čip sete až by sme mali mať pocit, že kupujeme zariadenie určené pre americkú „NASA“. Procesor v mobile tvorí srdce telefónu, ktoré poháňa celý telefón. Obsahuje napríklad komunikačný model, Wifi, GPS a iné funkcie, ktoré by ste na prvý pohľad pravdepodobne považovali za samostatné jednotky. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime vysvetliť prečo je niekedy štvorjadrový procesor menej ako dvojjadrový a zasvätiť vás do základov procesorov. Asi prvá vec, na ktorú padne váš zrak je počet jadier, ktoré nájdete na „obale“, najčastejším počtom jadier v mobiloch sú dve až štyri jadrá, avšak pri čínskych výrobkoch nie je nezvyčajný aj väčší počet jadier. Pri pohľade na výkon dôležitú úlohu zohráva architektúra procesora. Laicky sa dá procesor označiť ako plocha, na ktorej behajú „robotníci“ (v našom prípade tranzistory) a frekvencia je počet „úderov“, ktoré spraví procesor za sekundu.
Architektúra procesora nám vlastne hovorí aký počet týchto plôch sa nachádza v procesore. Pri čom existuje viacero typov procesorov (nižšie sú porovnané tie najčastejšie). Laický by sa dalo povedať, že v prípade väčšieho počtu jadier dochádza k efektu „preťaženia“ (staršie procesory s vysokou frekvenciou). Predstavte si, že máme pole o rozmere 1 hektár na ktorom pracuje 10 ľudí, ale aby produkcia bola efektívna zvýšime počet pracovníkov na 12 a každý pracovník nad tento limit spomaľuje produkciu (napr. používa náradie iného robotníka, tým pádom je tam pracovník navyše, ktorý zavádza pracujúcim). Práve z tohto dôvodu počet jadier hlavne pri starších procesoroch je len dobre znejúci marketingový ťah, lebo plochy jadier sú neúmerne malé k počtu „robotníkov“.image.phpNajslabšími procesormi určeným len na základne používanie sú Cortex-A5, ktoré neohromia ani v štvorjadrovej verzii. O triedu vyššie sú Cortex-A7, pre ktoré je špecifická ich energetická úspornosť a preto ich nájdeme hlavne v nižšej triede mobilných zariadení. Najväčšie zastúpenie majú procesory Cortex-A9, ktoré nájdeme v strednej triede.

MediaTek-IC-close-up

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 

Potom tu máme  procesory od Qualcommu, s vlastnou architektúrou. Pri mobilných telefónoch s procesormi od Qualcommu najčastejšie označenia, s ktorými sa stretávamu sú Krait 200, 300 a 400. Tieto čísla majú svoj význam. V skratke sa jedná vždy o novšiu verziu procesora, ktorý je výkonnejší o 50% ako jeho predchodca.

qualcomm_processor

Ak uvažujete o kúpe telefónu a máte na výber buď procesor Qualcomm alebo iného výrobcu (najčastejšie MediaTek) odporúčame vám procesor Qualcomm, ktorého najslabšia (Krait 200) verzia je o niečo výkonnejšia ako procesor Cortex – A9.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre